Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek DipNot'ları araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
"Y" Harfi İle Başlayan Kavramlar

Yazı dilinin gelişmediği, fikirlerin tartışılabilir bir zeminde uzun boylu konuşulmadığı bir ortamda, anlatım için eğretilemelere, kalpten kalbe ulaşan gizli yollara başvurulması biraz da zorunluluk olarak doğar.

M. Naci BOSTANCI / Siyasetin Arka Yüzü / Alternatif Yay. / S.79 / 2002

Söylemek istediklerimi, bana ait olmayan ya da bana ait olduğu halde benim bilmediğim, iç dünyamın karanlıklarında gizlenmiş düşüncelerimi açıklanamayacak yollarla bana söylettiğine göre yazmak, insafsız bir izleyiş, şeytanca bir iştir.

Mehmet SELİMOVİÇ / Derviş ve Ölüm / Yeryüzü Yay. /S.13

Tek başına kullandıkları dilden farklı bir dili vardır insan yığınların. Arıların vızıltısı, yâda ulumaya benzeyen bu dilde kelimeler kaybolur, toplu bir sesleniş kalır; bireysel duygulanmalar gider, tehlikeli, ortaklaşa duygular kalır. 

Mehmet SELİMOVİÇ / Derviş ve Ölüm / Yeryüzü Yay. / S.88

 Yukarı sınıfın siyasal değer ve davranışları milli gelirle ilgilidir. Bir ülke ne kadar yoksul ve aşağı sınıfların mutak hayat standartları ne kadar düşükse, yukarı tabakadakilerin aşağıdakileri bayağı, içten aşağılık, insan toplumunun dışında bir alt-sınif saymak için duydukları baskı da o kadar büyük olur. Tepedekilerle en alttakilerin yaşama stilleri arasındaki keskin fark, bunu psikojik olarak zorunlu kılar.

Lipset. S. M. / Siyasal Insan / Çev. Mete Tunçay / Teori Yay. / S.48 / 1986