Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek satır aralarını araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
SATIR ARASI

İçine düştüğün yalnızlık gibi bakıyorsun!
Hayat, düşündüğün gibi yukarı çıkıştan ibaret değil 
Diğer yönleri de var. 

Düştüğün de yalnızlık değil unuttuklarındır.
Hatırlamaktan mı korkuyorsun?
Doğu, çırpınır toz bulutları altında. Gözleri kör edercesine birbirine saldırır bakışları. Bilmez, tanımaz, dinlemez kimdir dost ve kardeş diye. Dolanır durur dünya üzerinde. Arar kendine şeytani bir dost. Şeytan için unutur kardeşini. Doğu, tutsak; Doğu mahkum: Aklında çelişkiler, kimim ben diye aranır durur.
         Batı´nın vicdanında kendi acziyetini arayan Doğu.
         Batı´nın vicdanında kendi vicdansızlığını arayan Doğu.
         Batı´nın vicdansızlığında Batı´nın vicdanını sorgulayan Doğu.
 
İki sessiz harf arasına sıkışmış sesli harf gibi Filistin. Ortadoğu onsuz okunmuyor ama varlığı kabul görmüyor. Çevresini kuşatan sessizlerin sesi gür çıkarken, onun sesi bir türlü duyulmuyor. Filistin; zalimin oyuncağı, ümmetin hesabı. Birinin dünyalığı, diğerinin ahretliği.
Haydi ayağa kalk...
Bir şey yap güzel olsun.
Bir şey yap doğru olsun.
Bir şey yap iyi olsun.
Bir şey yap adil olsun.
Bir şey yap barış olsun.
Ne gelir elimden deme,
Gücüm yoktur benim deme,
Kim dinler beni deme,
Bana mı kaldı deme,
Haydi kalk ayağa…

 Hayattan memnun olmayan zümre var. Neden memnun değiller? Galiba kendi hayatlarını henüz başkalarının hayatının merkezine koyamadıklarından. Bir ´büyük hayatın´ starı olma telaşı var bizde. Hayat hikâyemizin günden güne televizyonda dizi film gibi akmasına hevesli... Başkalarının imrendiği, heves ettiği bir hayat arzumuz var. Neden? Kendimiz olmayı beceremeyip senaryo ile şişirilmiş kahraman olmak için.

En nezih otoritedir ahlak. Akıldan kalbe dengeyi sağlayarak insanın elini, dilini, ayağını ve yöneldiklerini temizleyendir. An´ı kurtarmak için değil, bütünü tefrişata yönelik hayatı narin ve hissedilir kılandır. 

-Buyrun, ne alırdınız? -Bir kelime lütfen. Sıcak olsun. Can gibi taze, diri ve sıcak, An gibi içten ve yakın olsun.

"Zihinde tutma" aklın gerektiğinde ihtiyacı olan bir algıyı umulan yerde kullanma fonksiyonu. "Acı ve haz" zihinde tutmanın akla izdüşümü. Toplumsal belleğimizde zihnimizde tuttuğumuz ortak acı ve hazlarımız bizi millet olarak bir arada tutmaya sevk eden paydalarımızı oluşturur. Beraber neye ağlayıp güldüysek, onun etrafında kümelenir ve gündelik ilişkilerimizden gelecek tasavvurlarımıza kadar yeni hayaller kurarız. Anadolu toprakları içimizden ve dışarıdan bize ortak acı ve hazların zemini olmuştur. Bunları ayırt edici kimlikler yerine birleştirici ortak ve kalıcı değerler olarak görmeye ihtiyacımız bulunmakta. Farklılıkların zenginlik olduğu bilinciyle, farklılıkları ortak paydaya dâhil ederek, aynı duygular etrafında kenetleyebilmek önemli. Toplumsal belleğimizde zihinde tuttuğumuz acı ve hazları birbirine karşı adaletsiz bir hak arama mücadelesine çevirdiğimizde ortak hikâyemizi farklı anlatımlara bölüştürmekteyiz. İster bir mani, şiir, roman, sinema filmi veya müzik eseri olsun, isterse de siyasal dilin içeriği olsun ortak acı ve hazları “benim hikâyem” diliyle anlatmanın ve dinlemenin yerine “bizim hikâyemiz” bilinciyle ele almalıyız. Zira acı ve haz Anadolu topraklarının mutfağından, edebiyatına kadar her alanında birbirini tamamlayan bir bütünlük içinde kaynaşmıştır. Bunları ayırmaya çalışmak, Anadolu aklının zihinde tutma fonksiyonunu yıkmak, yerine yapay, suni ve bir o kadar da tarihsel derinliği bencilce kurulmuş bir algı ve algılama modeli yerleştirme demek olur. 

Hep harcanana bakarız da biriktirilene bakmayız. Ağaçlar kışın içinde biriktirdiğini yazın zahiri eyler. Yapraklarını, çiçeklerini ve meyvelerini harcayarak ortaya koyar.

Biz de bir insanın malını harcamasına bakarak onun bu yönünü örnek alırız. Ama nasıl o malı elde edeceğimizi düşünmeyiz.

Bazen de bir kişinin kürsüde konuşmasına hayran oluruz da biz de onun gibi konuşmak için onu taklit ederiz. Ama onun kadar ne okur, ne dinler ne de konuşma pratikleri ederiz.

 

 

 Pencereme düşen gün ışığı
Herşeyi olması gerektiği gibi
Ne bir ton fazla ne de eksik
Renklere hakkını eşyaya rengini vererek
Boyayan gün ışığı
1 2 3 4 5 6 7 8