Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek satır aralarını araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
"Ş" Harfi İle Başlayan Kavramlar

Bir köşeden çıkmalı karşına şehir. Yaşanmış tüm zamanlarını bir karede anlatmalı sana. Böylece sana düşünmeye fırsat tanımalı. Düşünmen için beşik olmalı. Adım attıkça heyecanın artmalı sokaklarında yürürken. Şimdi hangi keşfi yaşatacak bana diye. Şehrin masumları çıkmalı karşına. İçin burkulmalı. Bir gözün parlarken diğeri ağlamalı. Öyle burkmalı seni sana.

 Hayattan memnun olmayan zümre var. Neden memnun değiller? Galiba kendi hayatlarını henüz başkalarının hayatının merkezine koyamadıklarından. Bir ´büyük hayatın´ starı olma telaşı var bizde. Hayat hikâyemizin günden güne televizyonda dizi film gibi akmasına hevesli... Başkalarının imrendiği, heves ettiği bir hayat arzumuz var. Neden? Kendimiz olmayı beceremeyip senaryo ile şişirilmiş kahraman olmak için.

Şehirler, zaman ve mekan birikimiyle, insanlığın yaşanmışlığını günümüze ve istikbale aktaran alanlardır. Bizzat canlıdırlar... Şehirlerin nefes alıp verişleri sabah evinden çıkan ve akşam yine evine dönen çalışkan insanların hareketidir. İnsanlar bu hareketlerini ne kadar düzenli ve birbirine saygılı ilişkilerle gerçekleştirirse şehirlerin oksijen tenefüsü o kadar sağlıklı olur. Böylece hem zaman hem de zamana şekil veren mekan, bu insani ilişkilerin sabah-akşam kovalamacasında edebini bulur ve şehirler medeniyete açılan bir kapı olur.