Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek satır aralarını araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
"A" Harfi İle Başlayan Kavramlar
Haydi ayağa kalk...
Bir şey yap güzel olsun.
Bir şey yap doğru olsun.
Bir şey yap iyi olsun.
Bir şey yap adil olsun.
Bir şey yap barış olsun.
Ne gelir elimden deme,
Gücüm yoktur benim deme,
Kim dinler beni deme,
Bana mı kaldı deme,
Haydi kalk ayağa…

En nezih otoritedir ahlak. Akıldan kalbe dengeyi sağlayarak insanın elini, dilini, ayağını ve yöneldiklerini temizleyendir. An´ı kurtarmak için değil, bütünü tefrişata yönelik hayatı narin ve hissedilir kılandır. 

Soğuk, Ankara’nın sıcak dostu gibi… Renginde, bitkisinde, toprağında, gecesinde-gündüzünde, ilişki ve davranışlarında hissettirir kendini. Lalenin zayıf bedenini okşar Ankara soğuğu… Yapraklar ve kokusu solar aniden. Gülmek ve yaklaşmak istersin Ankara’ya… Kaşları yay gibi gerilir, gözlerinden ateşli bakışları fırlar. Kaçmak istersin, yolları buzlu, kar soğukta donup kum olmuştur ayaklarının altında, gıcırdar. Yürüyemezsin, kayar ve düşersin. Ya soğuğa alışmak Ankara’da, ya da nefesinle ısınmak… 

Ağlamak; ruhsal olgunluk… İnsan büyüdükçe fiziksel darbelere karşı ağlamamayı ve yine büyüdükçe ruhsal darbelere karşı ağlamayı öğrenmekte. Gözler ağladıkça kalp daha çok oksijen alır. Bazen ağlayan birisine "ağlama" deriz. Bilmeden huzurunu bozarız. Ağlamaya zorla direnmek, insanın yaşadıklarını inkar etmesi gibi kendinden soyutlanması demek. İnsanı, duygularını bastırarak maddi başarıya sevk ettiren modern psikoloji, azar azar onu makine ruhlu yapmakta. Ağlamak bir duygu hali... Akıl acı çeker, kalp ise ağlar... Ağlamayı bastırmak, kalbi sıkıştırmak... İçimizde derin bir boşluk var. İki dipsiz kuyu bu boşluktan dolar. Kalp, bu kuyulardan, kan kompalar gibi yaş pompalar gözlere... Gözler kalbin doldurduğuyla boşalır.