Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek satır aralarını araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
"U" Harfi İle Başlayan Kavramlar
Unutulmak
Kitap gibi
Tozlu raflarda saklı kalmak.
Bir daha değmemesi aşina bakışların satırlarına
Mürekkebine kurumak
Unutulmak
Az kaldı
Bu da bitecek
Bu engel de geçilecek
Ateş olup yansa da cehennem
Bu millet cennete gülümseyerek gidecek
İçime bir umut oldun.
Akşam vakti;
Karanlığa, yağmura, kapalı yollara,
Çöpten sıçrayan kedilere,
İçilmeden soğuyan çaya
Umut oldun

Uyumak, sonsuzluğa ölüm kadar, başlangıca doğum kadar yakın. Ölüm gibi uzar gider. An be an, her an, nefesin son zerresiyle bir ömrün hatırasını yaşatır insana. Unutulan her şey bir bir sıraya girer hatırlanmak için. Ölümden müsade alınır biraz olsun. Uzar gider ölüm. En ani ölüm dahi sonsuluk içinde akan nehir gibi gözlerden akar. Zaman erir adeta buza ateşin değmesi gibi. Ölüm gibi uzayan uyku, doğum gibi kesilir.

 

Bir yanıyla ölüme yakın iken uyku, diğer yanı ile doğuma yakındır. Ölüm ile uzayan zaman, doğumla kısalır. Geri sayıma geçilir. Yitiverir en güzel yerinde. Gecenin sabah olması, sabahın akşamı, baharın güzü gibidir. An be an, gün be gün sayılır sayılı nefesler. Derken bitiverir en olmadık yerde. Şimdi ne zamanıdır ne de sırası. Ömrün bu kadar kısalığına hayret edilir. Uyumak bir insanın iki duygusu; sabırsızlık ve acelecilik gibi…

Bireyin insanca yaşama kavuşabilmesinin en önemli adımıdır uzmanlaşma. Uzmanlaşma dar bir tanım çerçevesi içinde sadece bireyin belli bir teknik konuda veya olaylarda kesin beceriler ve düşünceler ile donatılmış olması değildir. Uzmanlaşma, ayrıca daha geniş anlamında, bireyi nitelikli hale getirme, erdemlerine kavuşturma, değerli kılma durumudur.