Akademik çalışmalara yönelik kullanılabilecek satır aralarını araştırabilirsiniz
A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
"Y" Harfi İle Başlayan Kavramlar

Bu mevsim de böye geçti. 
Taşı özenle dizdik, çiçekleri sevdik. Basit görünen bir yaşam seçtik. Az dekor, az mobilya... Her şey yeteceği kadar. Tuz, biber, çatal, kaşık, koltuk, halı vs. Bol gökyüzü, temiz hava ve kendi başına bir mekan. Daracık sokakların gökyüzüne duvar ören kibrit kutusu apartmanlardan bezdik.  Pencereden manzara doldu odalarımıza. Sevdik, basit yaşamayı sevdik. Gelen-geçen de sevsin diye duvarlarımızın önüne gül ağaçları ektik.


Yazı sadece basit bir kayıt işlemi değildir. Yazı ile üretilenlerin yanı sıra yazının mahiyeti de oldukça önemlidir. Yazı sadece fikirlerin paylaşılması, düşüncelerin aktarılması da değildir. İnsanoğlu temel ihtiyacı olan fiziksel korunmayı diğer taraftan yazı ile sağlama yolunu keşfetmiştir. Yazı, zaman ile insan arasına sıkı bir bağ oluşturmuştur. Böylece bazen mağaralarda veya lüks yalılarda fiziksel korunmasını sağlayan insan, aynı zamanda yazı ile zaman içinde de varlığını muhafaza etmeyi başarmıştır.

Yaşamak insanın hakkı; vazgeçilemeyecek, devredilemeyecek? Yaşamak bir ödev; sorumsuzluğa terk edilemeyecek, salt özgürlük adına heba edilemeyecek? Yaşamak bizlere Allah?ın bir lütfü. Hiçliğin ve yokluğun içinde var olan ile ödüllendirilmemiz. Şerefli olmak, yaşamak. Yaşamak, insan suretinde yaratılmanın insan değerinde kalabilme süreci?
Yalnızlık bir mum ışığı. Zayıf, cılız. Kendinden soğuk. Karanlığın içinde bir nokta. Zeminine düşmez ışığı. YalnIzlik, eriyen mum kadar hacimli. Yalnızlıktan çıkmanın çözümü yanmak; ışık saçmak. Kendi ayaklarına olmasa da baskalarının dünyasına ışık saçmak. Tükenen mumun gölgesinden bir adım ötesine geçerek kalabalıklara dahil olmak. Yalnızlık bir mum kadar ömürlü, bir mum kadar önemli.