Cumhurbaşkanı kim olacak?
28.04.2014 Cumhurbaşkanı kim olacak? Sorusuna cevap vermeden önce iki soruya cevap aramak yerli olacaktır. ...
Yorum
1946 okunma
0 yorum
Sayfayı Yazdır

Cumhurbaşkanı kim olacak? Sorusuna cevap vermeden önce iki soruya cevap aramak yerli olacaktır.

 

Birincisi, 12 yıllık AK Parti hükümetlerince elde edilen kazanımların kurumsal hale getirilmesi için hangi adımlar atılacak? İkincisi de Erdoğan cumhurbaşkanı olarak mı bu adımların atılmasına daha muktedir olur yoksa başbakanken mi?

 

Şayet Erdoğan cumhurbaşkanı olur da bugüne kadar gelinen noktada elde edilen kazanımları muhafaza edecek siyaseti üretmenin yollarını oluşturursa o zaman elbette o makama tereddütsüz aday olacaktır.

 

Ama cumhurbaşkanlığına çıktıktan sonra 2015 Genel Seçimlerinde partinin biraz kan kaybetmesi halinde cumhurbaşkanlığını bugünkü algılarla rahat kullanarak adeta yarı başkanlık sistemi gibi çalıştırması güç olacaktır.

 

Diğer tarafta ise halkın oyuyla ilk defa seçilecek bir cumhurbaşkanlığını Erdoğan’a yakıştırmak oldukça mantıklı.

 

Ama bu yakıştırma ve layık görme Erdoğan için bir tercih kıstası olmaktan uzaktır.

 

Zira o, kendisini milletine adamış ve yıllardır bu ülkede dışlanmış, hor görülmüş ve tabiriyle adam yerine konmamış her kesimin sözü ve özü olmayı başarmış bir lider.

 

Böyle bir liderin sadece halkın oyu ile seçilecek ilk cumhurbaşkanı olma vasfına erişmek için o makamı tercih edeceğini düşünmek zor.

 

Bu bakımdan Erdoğan, yukarıdaki iki soruya göre bir strateji belirleyecek kanısındayım.

 

Yani bugüne kadar elde edilen kazanımların; devletin milletle barışık hale getirilmesi, siyaset kurumu imajının düzeltilmesi ve devlet içinde farklı grupların ortadan kaldırılması vs…

 

Sorulara verilecek cevapların neticesinde, Erdoğan’ın aktif siyasal hayatın içinde yer alarak cumhurbaşkanlığına AK Partili ve herkesimce olumlu bakılacak bir isimle yola devam edeceği söylenebilir. Bu bakımdan akla ilk gelen isimler arasında Binali Yıldırım yer almaktadır.

 

Erdoğan, muhalefetin ne dediğini önemsemeyerek “cumhurbaşkanı olamazsın” sözlerini bir tarafta bırakarak, milletin selameti için yine kendini hizmetkâr olmaya yöneltebilir. Tabii yukarıdaki sorulara verilebilecek başka stratejik cevapların neticesinde bu öngörümüz havada kalabilir. Ve mutlaka başka arayışlar da devam etmektedir.

 

Zira dar bölgeli seçim tartışması bu doğrultuda bir hamle olarak gözüküyor.
Ad - Soyad
:
E-Mail
:
Başlık
:
Yorum
:
Kalan Karakter Sayısı : 500