Yeni Türkiye´ye - Yeni Gençliğe Doğru
11.09.2014 Gençliğin bu adımları, adeta, yeni Türkiye?nin, cumhuriyetin çocukluk ve gençlik yıllarında, millet olarak, önünden ne alınmış ve hangi haklardan mahrum bırakılmışsa onu elde etme mücadelesinin bir özeti olacaktır. ...
Gençlik
3831 okunma
0 yorum
Sayfayı Yazdır

Muhafazakâr Demokrasi siyasetinin kitlelere açılma ve ulaşma hevesi siyasetin rengini de değiştirdi. Siyasal ilklimin siyah-beyazdan yavaşça sıyrılması, diğer renklere bürünmesi en çok gençliği heyecanlandırdı. Böylece gençlere üst düzeyde değer verilerek gençliğin kolektif olarak siyasi kadrolara iradeleriyle katılımlarının önü açıldı. Değişen siyaset tarzı neticesinde özgüveni gelişmiş, karar alabilen ve aldığı kararları uygulayabilen bir gençlik teşekkül etti.

 

Gençlik siyasetindeki bu gelişme olumlu karşılanırken üst kuşaklarla gençlik arasında ortak heyecan belirlemede farklılıkları doğurdu. Seksenli yıllarda apolitik diye eleştirilen gençlik iki binli yıllarda sorumsuz olarak eleştirilmeye başlandı.

 

Oysa bu eleştirilerdeki eksik, gençlik siyasetinin kurumsal hüviyete sahip olmasının doğurduğu sonuçların eleştirilere dâhil edilmemesiydi. Gençlik siyasetinin kurumsal mahiyete bürünmesi gençliğin özgüvenini artırmış ve elde ettiği kurumsal gücünü kullanma serüvenini doğurdu. Bu bakımdan gençliğin bu gücünü kullanırken siyasal niteliğinin yanında sosyolojik bir yapı olarak da kendini ifade etme isteği üst kuşaklarca fark edilememiştir.

 

Gençlik siyasetinin ihtiyacı olan “deneyim ve tecrübe” eksik değerlendirilerek “kural koyma ve tanımlama” refleksleriyle giderilmeye çalışıldı.

 

Genci tanımlama adına geliştirilen tezlerin eksik tarafı, araştırmaların üst kuşakların gençlik yıllarını görmezden gelmesidir. Kendi gençlik dönemini idealize edip, bugünün gençliğini yerden yere vurmak için geliştirilen ölçekler, günümüz gencinin dilini anlamaktan uzaktır. Başta şehirleşme ve iletişim teknolojisinin hızla gelişmesi yeni neslin kendine has değerler içinde büyümesine vesile oldu.

 

Muhafazakâr demokrasinin siyasal hayatıyla aynı anda doğan gençler, 2019 yılında ilk oylarını kullanacaklar. Bu tarihte ilk defa oy kullanacak ülkemiz gençliğinin hayat hikâyesi iki bin yılında başlayacak. Bu gençlik, iki bin on dokuza gelinceye kadar AK Parti siyasetinin şekillendirdiği genel siyasal ilişkiler içinde kendine siyasal bir zemin arayacaktır. Böylece AK Partili olsun ya da olmasın ortaya koyacağı siyasal davranışı “Büyük Türkiye” siyasal söylemi etrafında şekillenen algılarından oluşacaktır. Bu gelişme bize somut olarak şu gerçeği doğuracaktır: Bundan sonra ülkemiz gençliğinin siyasal heyecanı, kavgasını ülke içinde diğer gençlik guruplarıyla verme telaşı yerine, dünya gençliğine karşı olacaktır.

 

 

Yeni Türkiye’ye geçişte gençlik sorumsuz olarak görünebilir.

Yeni Türkiye’ye evvelinde gençliğin manevi olarak nasıl köreltildiği ortadadır. Yeni Türkiye öncesinde, özellikle doksanlı yılların sonlarına yaklaştıkça, gençliğin Kuran’la iletişim kurma yollarına engeller konuldu. Gençlik çocukluk evresinde popüler kültür ürünleriyle tanıştırıldı.

 

28 Şubat her fırsatta siyasal darbe olarak anılırken ne yazık ki gençlik üzerine olan sosyolojik darbesi konuşulmadı. Konuşulsa bile siyasal argüman olarak dillendirildi. Bu yüzden de günümüz gençliği 28 Şubat’ta yediği sosyolojik darbeden bağımsız bir şekilde günümüzde sorumsuz ve değerlerden yoksun diye eleştirilmekte.

 

Günümüz gençliği bu değerlerden gerçekten yoksun olabilir. Ama bu yüzden salt bir sosyolojik sınıf olarak eleştiriye tabi tutulması yeni Türkiye algısı içinde doğru değildir.

 

Günümüz gençliği yeni Türkiye’de, çocukluk evresinde neyi elde edememişse, hangi hakkı elinden alınmışsa ve nerelerden uzak tutulmuşsa onları elde etme, onlara sahip olma ve onlarla beraber yaşama mücadelesine girişecektir. Bunun da ilk adımlarını atmaya başlamıştır.

 

Gençliğin bu adımları, adeta, yeni Türkiye’nin, cumhuriyetin çocukluk ve gençlik yıllarında, millet olarak, önünden ne alınmış ve hangi haklardan mahrum bırakılmışsa onu elde etme mücadelesinin bir özeti olacaktır.

 

Sadece bu gençliğe güvenelim.

Gençliğe değer verelim.

Gençliğin bizim yerimize göz koymasından korkmayalım.

 
Ad - Soyad
:
E-Mail
:
Başlık
:
Yorum
:
Kalan Karakter Sayısı : 500